2024 Primary Election
Early Voting in Wabash County Clerk's Office
69 West Hill Street
Wabash, IN 46992
Beginning April 9, 2024 through May 3, 2024 open weekdays when building is open from 8 am - 4 pm
Saturdays April 27, 204 and Saturday May 4, 2024 from 8 am - 3pm
Monday May 6th 8 am - noon.
Also Early Voting on Saturday, April 27, 2024 from 8:00 a.m. to 3 p.m. at:
Lafontaine/Liberty Fire Department
12 South Wabash Avenue
Lafontaine, IN 46940
Also Early Voting on Saturday, May 4, 2024 from 8:00 a.m. to 3 p.m. at:
Town Life Center
603 North Bond Street
North Manchester, IN 46962
Times and Locations for Election Day Voting:
May 7th 6am-6pm voting
First United Methodist Church
110 N Cass St
Wabash, IN 46992
Zion Lutheran Church
173 Hale Dr
Wabash, IN 46992
Lagro Town Hall
230 Buchanan Street
Lagro, IN 46941
Roann Town Hall
110 Chippewa Street
Roann, IN 46974
Town Life Center
603 North Bond Street
North Manchester, IN 46962
Lafontaine/Liberty Fire Department
12 South Wabash Avenue
Lafontaine, IN 46940
Pleasant Township Fire Department
10459 North Ogden Road
Laketon, IN 46943
CANDIDATES FOR MAY 7, 2024:
2024 PRIMARY
President of the United States
- Nikki R. Haley (R)
- Donald J. Trump (R)
- Joseph R. Biden (D)
United States Senator
- Jim Banks (R)
- Mark Carmichael (D)
- Valerie McCray (D)
Governor
- Mike Braun (R)
- Brad Chambers (R)
- Suzanne Crouch (R)
- Eric Doden (R)
- Curtis Hill (R)
- Jamie Reitenour (R)
- Jennifer G. McCormick (D)
United State's Representative District 2
- Rudy Yakym (R)
- Lori A. Camp (D)
State Representative District 22
- Craig Snow (R)
- No Candidate Filed (D)
State Representative District 50
- Rob Miller (R)
- Lorissa Sweet (R)
- Joe Swisher (D)
County Auditor
- Shelly Baucco (R)
- Jade Hall (R)
- No Candidate Filed (D)
County Treasurer
- Brenda Hegel (R)
- No Candidate Filed (D)
County Coroner
- Ken Brown (R)
- No Candidate Filed (D)
County Surveyor
- Cheri Slee (R)
- No Candidate Filed (D)
County Commissioner District 1 - Vote for one (1) only
- Brian Ken Haupert (R)
- Matthew John Mize (R)
- Cheryl Ross (R)
- No Candidate Filed (D)
County Commissioner District 3 - Vote for one (1) only
- Barry J. Eppley (R)
- Tyler J. Niccum (R)
- Barry L. Stroup (R)
- No Candidate Filed (D)
County Council Member At Large - Vote for three (3) only
- Matt Dillon (R)
- Nicholas Jay Kopkey (R)
- David W. Terflinger (R)
- John E. Hargenrader (D)
State Convention Delegate At Large (R) - Vote for thirteen (13) only
- Craig M. Behrens
- Michelle C. Brewer
- Terry Lee Brewer Jr.
- Matt Burlingame
- John S. Burnsworth
- Charlie Coyne
- Alex Downard
- Lori Draper
- Mark Draper
- Mona Kilmer
- Nicholas Jay Kopkey
- C. Russ Reahard
- Gary A. Ridenour
- David G. Roe
- Nan Roe
- Cheryl Ross
- Lorissa Sweet
State Convention Delegate At Large (D) - Vote for five (5) only
- John R. Hargenrader
- Tammy Ingalls
- Krystal Shelburne
For updates, follow us on Facebook!
*
Wabash County Elections