Precinct Summary Report EMS 5/7/2014 09:33:19   Wabash County, Indiana 2014 Primary Election Election Date: 5/6/2014 018-Pleasant 1 M- # OF Machine Ballots 85 A- # OF Absentee Ballots 10 PRECINCT STATUS: REPORTED 0 P- # OF Provisional Ballots 95  PUBLIC COUNT: 664  REGISTERED VOTERS: 14.31% - - - - - - - - - - - - - - - - - - VOTES - - - - - - - - - - - - - - - - M A P TOTAL %      
VOTES= 54       (R) United States Rep District 2 VOTE FOR 1
51 3 0 54 100.00% Jackie Walorski
 
VOTES= 52       (R) State Senator District 17 VOTE FOR 1
48 4 0 52 100.00% Jim Banks
 
VOTES= 52       (R) State Rep District 18 VOTE FOR 1
49 3 0 52 100.00% David Wolkins
 
VOTES= 54       (R) Judge of the Superior Court VOTE FOR 1
50 4 0 54 100.00% Christopher M. Goff
 
VOTES= 56       (R) Prosecuting Atty 27th Circuit VOTE FOR 1
52 4 0 56 100.00% William C. Hartley, Jr
 
VOTES= 53       (R) Circuit Court Clerk VOTE FOR 1
50 3 0 53 100.00% Elaine J. Martin
 
VOTES= 60       (R) County Recorder VOTE FOR 1
57 3 0 60 100.00% Lori Draper
 
VOTES= 71       (R) County Sheriff VOTE FOR 1
2 0 0 2 2.82% Tim Eubank
40 1 0 41 57.75% Robert E. Land
22 6 0 28 39.44% Walter W. Woods
 
VOTES= 60       (R) County Assessor VOTE FOR 1
57 3 0 60 100.00% Kelly Schenkel
 
VOTES= 57       (R) County Commissioner Dist 2 VOTE FOR 1
55 2 0 57 100.00% Scott Givens
 
VOTES= 64       (R) County Council District 2 VOTE FOR 1
24 1 0 25 39.06% Philip L. (Phil) Dale
35 4 0 39 60.94% Jeff Dawes
 
VOTES= 0       (R) Pleasant Township Trustee VOTE FOR 1
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTES= 142       (R) Pleasant Twp Board Member VOTE FOR 3
45 3 0 48 33.80% Stan Bagley
46 2 0 48 33.80% Lisa Flack
44 2 0 46 32.39% David Hawkins
 
VOTES= 617       (R) State Conv Delegates At Lg VOTE FOR 11
36 4 0 40 6.48% John W. Brunn
38 2 0 40 6.48% Dee M. Byerly
41 5 0 46 7.46% Laura Cole
43 4 0 47 7.62% Rob Cole
28 3 0 31 5.02% Linda L. Conrad
36 4 0 40 6.48% Bonnie Kay Corn
28 5 0 33 5.35% Todd Dazey
43 3 0 46 7.46% Matt Dillon
32 5 0 37 6.00% Jack Ferguson
32 3 0 35 5.67% Sandra Ferguson
24 1 0 25 4.05% William S. Konyha
34 4 0 38 6.16% Louella J. Krom
33 5 0 38 6.16% Gary Nose
30 4 0 34 5.51% Barbara Pearson
15 0 0 15 2.43% Kimberly A. Pinkerton
32 1 0 33 5.35% William J. (Bill) Ruppel
12 0 0 12 1.94% Jordan L. Tandy
26 1 0 27 4.38% Brett A. Vanlandingham
 
VOTES= 23       (D) United States Rep District 2 VOTE FOR 1
6 0 0 6 26.09% Joe Bock
2 1 0 3 13.04% Douglas M. Carpenter
9 1 0 10 43.48% Bob Kern
3 1 0 4 17.39% Dan Morrison
 
VOTES= 0       (D) State Senator District 17 VOTE FOR 1
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTES= 0       (D) State Rep District 18 VOTE FOR 1
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTES= 0       (D) Judge of the Superior Court VOTE FOR 1
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTES= 0       (D) Prosecuting Atty 27th Circuit VOTE FOR 1
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTES= 0       (D) Circuit Court Clerk VOTE FOR 1
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTES= 0       (D) County Recorder VOTE FOR 1
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTES= 0       (D) County Sheriff VOTE FOR 1
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTES= 0       (D) County Assessor VOTE FOR 1
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTES= 0       (D) County Commissioner Dist 2 VOTE FOR 1
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTES= 18       (D) County Council District 2 VOTE FOR 1
17 1 0 18 100.00% Chad M. Harris
 
VOTES= 21       (D) Pleasant Township Trustee VOTE FOR 1
19 2 0 21 100.00% Rebecca Ann (Becky) Warmuth
 
VOTES= 32       (D) Pleasant Twp Board Member VOTE FOR 3
15 3 0 18 56.25% Glendon R. Morgan
14 0 0 14 43.75% Denise Rohrer
 
 
INWABP14 Page 1 of 1