Precinct Summary Report EMS 5/7/2014 09:33:22   Wabash County, Indiana 2014 Primary Election Election Date: 5/6/2014 019-Pleasant 2 M- # OF Machine Ballots 117 A- # OF Absentee Ballots 13 PRECINCT STATUS: REPORTED 0 P- # OF Provisional Ballots 130  PUBLIC COUNT: 887  REGISTERED VOTERS: 14.66% - - - - - - - - - - - - - - - - - - VOTES - - - - - - - - - - - - - - - - M A P TOTAL %      
VOTES= 81       (R) United States Rep District 2 VOTE FOR 1
74 7 0 81 100.00% Jackie Walorski
 
VOTES= 75       (R) State Senator District 17 VOTE FOR 1
68 7 0 75 100.00% Jim Banks
 
VOTES= 68       (R) State Rep District 18 VOTE FOR 1
60 8 0 68 100.00% David Wolkins
 
VOTES= 81       (R) Judge of the Superior Court VOTE FOR 1
74 7 0 81 100.00% Christopher M. Goff
 
VOTES= 82       (R) Prosecuting Atty 27th Circuit VOTE FOR 1
74 8 0 82 100.00% William C. Hartley, Jr
 
VOTES= 85       (R) Circuit Court Clerk VOTE FOR 1
76 9 0 85 100.00% Elaine J. Martin
 
VOTES= 93       (R) County Recorder VOTE FOR 1
82 11 0 93 100.00% Lori Draper
 
VOTES= 113       (R) County Sheriff VOTE FOR 1
2 1 0 3 2.65% Tim Eubank
53 8 0 61 53.98% Robert E. Land
45 4 0 49 43.36% Walter W. Woods
 
VOTES= 96       (R) County Assessor VOTE FOR 1
86 10 0 96 100.00% Kelly Schenkel
 
VOTES= 85       (R) County Commissioner Dist 2 VOTE FOR 1
76 9 0 85 100.00% Scott Givens
 
VOTES= 102       (R) County Council District 2 VOTE FOR 1
47 6 0 53 51.96% Philip L. (Phil) Dale
45 4 0 49 48.04% Jeff Dawes
 
VOTES= 0       (R) Pleasant Township Trustee VOTE FOR 1
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTES= 228       (R) Pleasant Twp Board Member VOTE FOR 3
70 8 0 78 34.21% Stan Bagley
74 8 0 82 35.96% Lisa Flack
63 5 0 68 29.82% David Hawkins
 
VOTES= 981       (R) State Conv Delegates At Lg VOTE FOR 11
57 4 0 61 6.22% John W. Brunn
53 7 0 60 6.12% Dee M. Byerly
67 4 0 71 7.24% Laura Cole
60 5 0 65 6.63% Rob Cole
44 5 0 49 4.99% Linda L. Conrad
67 5 0 72 7.34% Bonnie Kay Corn
57 5 0 62 6.32% Todd Dazey
70 9 0 79 8.05% Matt Dillon
50 5 0 55 5.61% Jack Ferguson
54 4 0 58 5.91% Sandra Ferguson
27 4 0 31 3.16% William S. Konyha
65 4 0 69 7.03% Louella J. Krom
47 3 0 50 5.10% Gary Nose
48 3 0 51 5.20% Barbara Pearson
29 4 0 33 3.36% Kimberly A. Pinkerton
54 6 0 60 6.12% William J. (Bill) Ruppel
14 3 0 17 1.73% Jordan L. Tandy
34 4 0 38 3.87% Brett A. Vanlandingham
 
VOTES= 12       (D) United States Rep District 2 VOTE FOR 1
3 0 0 3 25.00% Joe Bock
1 0 0 1 8.33% Douglas M. Carpenter
3 0 0 3 25.00% Bob Kern
5 0 0 5 41.67% Dan Morrison
 
VOTES= 0       (D) State Senator District 17 VOTE FOR 1
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTES= 0       (D) State Rep District 18 VOTE FOR 1
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTES= 0       (D) Judge of the Superior Court VOTE FOR 1
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTES= 0       (D) Prosecuting Atty 27th Circuit VOTE FOR 1
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTES= 0       (D) Circuit Court Clerk VOTE FOR 1
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTES= 0       (D) County Recorder VOTE FOR 1
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTES= 0       (D) County Sheriff VOTE FOR 1
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTES= 0       (D) County Assessor VOTE FOR 1
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTES= 0       (D) County Commissioner Dist 2 VOTE FOR 1
0 0 0 0 0.00% No Candidate Filed
 
VOTES= 11       (D) County Council District 2 VOTE FOR 1
11 0 0 11 100.00% Chad M. Harris
 
VOTES= 11       (D) Pleasant Township Trustee VOTE FOR 1
11 0 0 11 100.00% Rebecca Ann (Becky) Warmuth
 
VOTES= 16       (D) Pleasant Twp Board Member VOTE FOR 3
9 0 0 9 56.25% Glendon R. Morgan
7 0 0 7 43.75% Denise Rohrer
 
 
INWABP14 Page 1 of 1